Zdrówko

Co to jest AMD oraz z jakiego powodu trzeba zacząć wcześnie leczyć to schorzenie?

Dzięki współczesnej medycynie jesteśmy w stanie wyleczyć naprawdę dosyć wiele schorzeń. Szanse na wyleczenie zwiększa w szczególności szybsze wykrywanie schorzeń, tym samym warto się regularnie badać oraz nie zaniedbywać kontroli lekarskich. Jedną z chorób, które są rzeczywiście zagrażające jest AMD, czyli Zwyrodnienie Plamki Żółtej. Jak można się łatwo domyśleć, jest to schorzenie wzorku, jakie pojawiaj się u osób po 50 roku życia.

oko

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W jaki sposób objawia się ta choroba? Przede wszystkim, poprzez zaburzenia widzenia. Na przykład normalne, proste linie, osobie chorej wydają się być liniami posiadającymi kształt falisty.

Zanim wyłączysz swój komputer, zobacz jeszcze jedną wiadomość, ponieważ istotnie zalecam to źródło, dlatego że posiada ono niebywale cenne wiadomości.

Jednym z charakterystycznych objawów są również kłopoty pojawiające się w czasie czytania. W takim przypadku należy natychmiast udać się do specjalisty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a na chorobę częściej zapadają kobiety. W grupie ryzyka znajdują się na dodatek osoby, w jakich rodzinie podobne schorzenie już występowało, osoby rasy białej, jak także te, które palą papierosy. Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest wieloletnia praca, w warunkach w jakich osoba była narażona na intensywne światło. Dziś niestety nie znane są przyczyny, dla których pojawia się AMD. Jak w takim razie przebiega leczenie AMD – .

Schemat terapii zależy najczęściej od tego, czy choroba ma postać wysiękową czy suchą. Postać sucha jest zdecydowanie bardziej popularna i może dotyczyć nawet 90% chorych, z kolei postać wysiękowa pojawia się niekiedy u osób młodszych. Postać suchą leczy się przede wszystkim poprzez podawanie medykamentów, których przeznaczeniem jest polepszenie ukrwienia.

okulary

Autor: Santiago Matan
Źródło: http://www.flickr.com

Ogromne znaczenie ma też zdrowa dieta, której podstawą są naturalnie warzywa i owoce.

Chory musi starać się eliminować te potrawy, jakie zawierają większą ilość cholesterolu. W przypadku postaci wysiękowej, która jest większym zagrożeniem, stosuje się laseroterapię albo metodę fotodynamiczną. Trzeba jednakże pamiętać, że tego rodzaju leczenie może jedynie zahamować dalszy rozwój schorzenia. Natomiast niestety nie może wyleczyć ADM lub poprawić widzenia. Dieta (zobacz dieta z dostawą do domu katowice) osób chorych powinna być bogata także w większą ilość betakarotenu, cynku, selenu oraz witamin – C i E. Znakomicie oddziałuje też miłorząb japoński i wyciąg z czarnej borówki.