Zdrówko

Co robi neurologopedia oraz po co do niego się udać?

Neurologopedia to specjalizacja logopedii, która zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń mowy o podłożu neurologicznym. Na tego typu zaburzenia narażone są osoby w różnym wieku. Neurologopeda w na co dzień zajmuje się leczeniem dzieci i osób dorosłych niemówiących.

Dziewczyna z uśmiechem na twarzy

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy należy pójść z dzieckiem do specjalisty? W pierwszej kolejności, gdy pojawią się niepokojące symptomy, świadczące o kłopotach z mówieniem. Dwu – lub trzylatek, który mówi mało i niewyraźnie to niezaprzeczalnie powód do niepokoju. Z dużym prawdopodobieństwem cierpi on na wadę wymowy, którą trzeba jak najszybciej leczyć. Dziecko może mieć także kłopot z mówieniem płynnie, przykładowo powtarza wyrazy, zacina się.To także sygnał, że musimy jak najszybciej udać się do specjalisty i zacząć leczenie.

Diagnoza u specjalisty ma miejsce zazwyczaj w gabinecie. Czasami jednak, że podłoże dysfunkcji jest wielowymiarowe, wówczas lekarz może skierować dziecko na dodatkowe badania lub konsultację z innym lekarzem, przykładowo psychologiem. Pierwszym elementem, jaki się kontroluje anatomia aparatu mowy,napięcie mięśniowe w okolicy ust. Bada między innymi sposób oddychania pacjenta, czynności i funkcje pokarmowe, a także kompetencje językowe. Sprawdź invisalign wrocław.

Pomoc neurologopedy może być także niezastąpiona w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której geneza może mieć różnorakie podłoże. Terapia jąkania (przykładowo: ) polega na zastosowaniu rożnych metod ćwiczeń. Jąkanie to nie tylko problem z wypowiadaniem głosek, to złożony proces,w którym biorą udział ciało i umysł osoby jąkającej się (Zobacz również leczenie kanałowe wrocław). Jąkanie objawia się poprzez wiele niepotrzebnych czynności organizmu, jak chociażby napięcie twarzy usztywnienie całego ciała. To także współruchy w postaci tików, a także zaciskanie zębów, itp. Jąkanie to także zaburzenie, które jest potęgowane przez stres.

Należy pamiętać o tym, że zwlekanie z pójściem do specjalisty może mieć poważne konsekwencje, jak również pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego osoby jąkającej się.

Czy masz chęć przestudiować dodatkowe materiały na omawiany w tym miejscu temat? Kliknij zatem ten odnośnik i zobacz więcej porad na stronie (www.apteczka-madrali.pl/93-bariatria) o zbliżonej tematyce.

Jeśli zatem podejrzewamy u naszego dziecka trudności z płynnym mówieniem, powinniśmy jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza np dobry ortodonta. Nieleczone jąkanie się prowadzi najczęściej do depresji i wyalienowania jednostki, a także może być przyczyną kłopotów w nauce oraz życiu zawodowym. Poprawić sytuację wtedy może właśnie neurologopeda.