Bez kategorii

Centra pomocy uzależnionym, bardziej szerszą sferą niż się wydaje.

Pospolicie utarło się, że ośrodek terapii uzależnień jest skierowany wyłącznie do ludzi posiadających kłopot z nadużywaniem środków odurzających, jak alkohol i różnego rodzaju narkotyki.

Mężczyzna w garniturze

Autor: Jonas Weckschmied
Źródło: http://www.flickr.com
ośrodek terapii uzależnień

Autor: Kurman Communications, Inc.
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to mylny schemat rozumowania. Postęp technologiczny oraz coraz intensywniej przekształcająca się codzienna zabiegana rzeczywistość sprawia, że ludzie szczególnie młodzi znajdują wyjście dla zgromadzonych wewnątrz stresów w coraz to nowszych formach aktywności. alkohol i narkotyki w dalszym ciągu plasują się na pierwszym miejscu pośród kłopotów, z którymi ośrodek terapii uzależnień jest zdolny pomóc. Jednak w miarę upływu lat placówki (Ośrodek terapii pomocy uzależnionym) te muszą zmieniać swoje podejście do nowych realiów jak i form, które przybierają uzależnienia ośrodki odwykowe w XXI wieku. Do coraz popularniejszych uzależnień wliczyć można uzależnienie od sieci obrazujące się przebywaniem przykutym do telefonu, tabletu albo komputera przez wiele godzin w przeciągu dnia. Współczesny świat wymusza do spędzania czasu przy komputerze – lwia liczba zawodów wymaga efektywnego posługiwania się komputerem jak i ogólnodostępnymi środkami mobilnymi. Jednak na przestrzeni ostatnich lat to co wymagane przekształciło się w duże. Dlaczego? Współcześnie, głównie młodzi ludzie nie posiadają drugiej odskoczni od rzeczywistości – to co jest teraz stanowi dla nich jedyny punkt odniesienia.

Starsze pokolenia również borykały się z problemem, a ośrodek terapii uzależnień nie był rzadkim widokiem – jednak w wtedy ucieczkę od codziennych kłopotów stanowił głównie alkohol. Aktualnie ryzyko wpadnięcia w uzależnienie jest znacznie większa z faktu, że jest zwyczajnie więcej opcji do rozładunku wewnętrznych napięć.