Zdrówko

Badanie nasienia jako główne test przy leczeniu niepłodności.

Badanie nasienia zezwala sprawdzić jakość, szybkość i ilość plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla mnóstwa mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest prosta, niedroga i zezwala szybko znaleźć m.in. przyczynę niepłodności. Pierwszym krokiem w kierunku sprawdzenia płodności partnera jest zrobienie badania nasienia. W klinikach można przeprowadzić badania na płodność u mężczyzn na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.

badania

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Pacjent musi jednak na poczatku skontaktować się z recepcją kliniki i uzgodnić dogodny termin. Przygotowanie do badania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik czekamy 3-4 dni robocze. Wielu pacjentom, mimo stworzenia komfortowych, intymnych warunków – to badanie wydaje się krępujące, bo wymaga masturbacji i wytrysku „na zawołanie”. Jednak zbadanie spermy jest naprawdę konieczne w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania podstawowego opisane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna liczba plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Poza tym w badaniu podstawowym zrobiony jest HOS test. Badanie HOS test (test hipoosmotyczny) ocenia integralność błon plemników, dający nam wiedzę o odpowiedniej funkcjonalności i żywotności plemników. Można także zrobić badanie nasienia (czytaj o leczeniu niepłodnosci) szczegółowe zawierające poza tym ocenę morfologii plemników, tj. odsetek prawidłowo zbudowanych plemników oraz odsetek różnorakich minusów budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy obecnych w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia oraz mnogość komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest też wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych pacjenta, o czym świadczy bytność leukocytów (krwinek białych) i odkrycie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest

badania

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

okrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeżeli efekt polski ginekolog dublin nasienia jest nieprawidłowy, trzeba je zrobić po około 3 miesiącach. W przypadku ponownych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i terepia pod kontrolą lekarza androloga – odwiedź stronę.

Następnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do diagnostyki odsetka plemników mających zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która bywa jednym z głównych przyczyn spadku płodności mężczyzn. Wysoki poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
– obniżonej zdolności do zapłodnienia,
– nieprawidłowościach w podziale zygoty i wczesnym rozwoju zarodka,
– częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
– podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
– podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na potomstwo.