Dla dzieciaków

Aktywne dzieciaki przy zespołowej zabawie, nabywają sporo jednostkowych umiejętności i zasób wiedzy

Wielu z nas z pewnością ma w pamięci – jak w dziecięcych latach bawiliśmy się do zmroku na podwórzu. Wówczas nie traktor zabawka a zwykły patyk i pomysłowość zastępowały wiele zabawek. Czasy gdy grano w „państwa miasta”, „kapsle” przeminęły. Z nostalgią wspomina się czasy zabawy w dom, gdy pączki robiło się z piasku a zupę gotowało się z liści.

Dziecko i zabawa

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj dzieci nie wyobrażają sobie życia bez telewizora i komputera a hurtownie zabawek, dostarczają gotowe zabawki do przedszkola – . Przedszkole jest dla przedszkolaków miejscem, w którym mają okazję do gromadzenia doświadczeń, od chwili kiedy w szatni rozbiorą kurtkę i buty, aż do momentu, gdy wraz z rodzicami wracają z przedszkola.

Można wyodrębnić sytuacje, w których przedszkolaki poznają dużo i z lepszym skutkiem. Są to: zabawy żywiołowe i wychowawcze. Sytuacje zwrócone na wykształcanie umiejętności porządkowych, zajęcia edukacyjne oraz takie wydarzenia, w których biorą udział dzieci w przedszkolu, np.: uroczystości, spacery, wycieczki. Dzieci lubią się bawić w przedszkolu klockami, traktorem, lokomotywą, zwierzątkami, z ochotą bawią się również na placu zabaw, jak również lubią się uczyć i wypełniać karty pracy. Ponadto przedszkole organizuje dzieciakom możliwości do samodzielnego wykonywania zadań oraz stwarza dzieciom warunki wyboru określonej aktywności. Nauczyciele w przedszkolu wciągają dzieci do zabawy.

Posługują się zagadkami, po to by zafrapować przedszkolaki przedmiotem zabawy.

Namawiamy – kliknij tutaj i przenieś się na inną naszą stronę. Tam czekają na Ciebie świeże i rzetelne artykuły.

Podpowiadają w czasie malowania. Nauczyciele w przedszkolu udzielają pochwał dzieciom, zachęcają do działania, organizują wystawę prac swoich wychowanków.

drewniane zabawki

Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Zwracają się do przedszkolaków po imieniu, by włączyć konkretne dziecko, które nie chce słuchać poleceń. Prowadzą z dziećmi pogawędki siedząc z nimi w kółku. Wykorzystują zmianę aktywności przedszkolaków – pogadanka, zabawa ruchowa oraz śpiew, rysowanie, zabawa swobodna. Dzielą dzieci na zespoły, urozmaicają im pracę. Starsze przedszkolaki samodzielnie wycinają i przyklejają na karton obrazki, podpisując własną pracę imieniem, młodsze dzieci kolorują gotowe obrazki.