Edukacja

5 zagadnień nt. wykształcenia

Kiedy pojawiła się w Polsce moda na studiowanie, w latach 90., całkowicie zapomnieliśmy o kształceniu zawodowym. A szkoda, gdyż obecnie brakuje tego typu fachowców. Wielu jest magistrów różnorodnych kierunków bez szans na bardziej udane życie, którzy nierzadko wyjechali do innych krajów, ażeby jakoś funkcjonować, a mała jest ilość specjalistów z prawdziwego zdarzenia. W sumie Ci również wyjechali, bo tam zarobią zdecydowanie większe pieniądze.

Każdy kto był na Wyspach Brytyjskich to dostrzegł: wszędzie pełno naszych rodaków, chociaż najczęściej można ich zobaczyć właśnie w okolicach remontów czy innych miejsc, gdzie potrzebni są specjaliści od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, kiedy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, które trafiają do biura i tam dobrze zarabiają, ale jak gdyby porównać pracowników fizycznych do pracowników zatrudnionych do pracy umysłowej proporcja niestety byłaby zatrważająco nierówna.

Drewno w zakładzie stolarskim

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Stolarz, jak pewnie każdy znakomicie wie, to osoba zajmująca się wykonywaniem mebli- przykładowo . Naturalnie w pracy tej niezbędna jest stosowna wiedza, narzędzia i doświadczenie. Jednakże istnieje niemało firm, jakie wykonują meble na indywidualne zamówienie Klientów, a sporządzeniem takich mebli w wielu przypadkach zajmują się właśnie stolarze. Zamówienie takich mebli wymaga naturalnie więcej czasu i wysiłku niż wybór gotowego już kompletu mebli, aczkolwiek jest to wyśmienite rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oryginalność, wysoki poziom a także wyjątkowość. Wprawdzie meble wykonywane na zamówienie w wielu przypadkach są również droższe od mebli gotowych, niemniej jednak w tym wypadku na pewno jest to dobra inwestycja, w szczególności, że Klient może sam jeden zdecydować, jak mają wyglądać zamówione przez niego meble. Zobacz też tutaj .

W sumie to zwyczajne, nasi rodacy są chwaleni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o dobrych pracownikach, którzy umieją robić wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na rzeczy i umiemy pracować po kilkanaście godzin dziennie. Są wytykane także wady, przykładowo, spożywanie alkoholu w czasie pracy, lecz przegrywają one w porównaniu z zaletami, jakie oferują polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się trochę zmieniać także w naszym kraju. Wielu młodych ludzi zastanawia się dwa razy zanim dokonają wyboru odpowiednich studiów, ponieważ w mediach słychać co chwila, iż po studiach nic nie jest zapewnione, iż jest bezrobocie i lepiej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie oznacza. Nawet premier Polski stwierdził, że „lepiej być spawaczem niż politologiem”.